309 .. 315

03.02.2022

315/365


Další častá otázka bývá: "Jak mám vyslovovat mantru?" Jsme zde již téměř rok, a tak tuším, že každý si již našel svůj způsob. Protože to je nejdůležitější, najít si své vlastní tempo vyslovování mantry.

Vyslovovat ji v tichu své mysli, tichu, které se neustále prohlubuje a rozšiřuje. Soustředit se na ni tak, že vyloučíte všechny ostatní myšlenky. Zpočátku začít tím, že mantru vyslovujete, poté ji necháte znít ve svém srdci a nakonec, jí budete naslouchat celou svou pozorností. 

Vyslovujete ji po celý čas své meditace, v rytmu, jaký vám vyhovuje. Pokud čelíte pokušení usnout na vavřínech, odplout do jakýchsi polovědomých zákoutí své mysli, toto pokušení překonáte naprostou věrností mantře. 

Věrnost je podmínkou toho, aby mantra zapustila kořeny ve vašem srdci.

314/365


Tuším, že každému v počátku meditace přišla otázka "Co od toho mám čekat?" .. co máme čekat, že se stane? Vlastní zkušenost záhy přináší odpověď. 

Když dýchám, žiji. Každý nádech a výdech mi dává životní sílu. V meditaci cítím, že je to podobné, není to nic dramatického, jen to, že můj Duch, může dýchat.

313/365


Pozvolna a trpělivě, s velkým soucitem k sobě samému. Tak bych řekla, že je nejlepší pokud s meditací začíná každý z nás. Chvilku ráno a chvilku večer.

Až nakonec nás sama zkušenost přesvědčí. Učíme se zkušeností: Zjistíme zkrátka, že čím déle se budeme meditaci věnovat, tím více je náš den prostoupen řádem a náš život naplněn smyslem.

A tím více budeme nacházet smysl ve všem a láska v našem srdci poroste. Samozřejmě je jasné, že ve svém srdci nalezneme i hodně sobectví, ale láska bude sílit. A to je skutečný důkaz, že meditace funguje. Žádné materialistické důkazy nehledejme. Více neznamená nutně lépe. 

Skutečný důkaz je sílící láska v našem srdci

312/365


Každá zdravá činnost v našem životě musí prýštit  z naší harmonie s bytím. 

Většinu svého života žijeme na povrchu a reagujeme na bezprostřední potřeby. V meditaci však nereagujeme na vnější podněty. Učíme se žít z hloubky svého bytí, kde na nás působí podnět nejvyšší skutečnosti. Učíme se Být a slaďovat na zdroj. Učíme se být stále více a dokonaleji jednoduchými. 

Tajemství veškerého štěstí tkví v radosti z toho, co je. 

311/365


Myslím si, že je potřena dávat pozor, abychom se nezačali posuzovat, jak se nám meditace daří.

Je pravda, že je ideální meditovat na velmi tichém místě, nebo pokud si vytvoříme nejlepší možné podmínky, tak abychom měli klid. Ale i když, se váš soused rozhodne zrovna vrtat, a soustředění se vytratí, je daleko lepší pokračovat v meditaci, než říct: "Teď nemám ideální podmínky, tak toho raději nechám."

Stane-li se meditace součástí vašeho života, může přijít i natolik těžké období, kdy budete pociťovat vyčerpanost, únavu tak velikou, že sotva dokážete vyslovit svoji mantru víc,  než několikrát a ihned upadnete do hlubokého a klidného spánku. Když se probudíte, znovu si ji zopakujete a opět usnete. Dělejte to, nejlepší, co vám zkrátka dané okolnosti umožní. 

Ale radila bych, abyste to nikdy nevzdávali i když to je v daný čas náročnější než obvykle. 

I krátká chvíle stačí, avšak věrnost ať zůstává. 

310/365


Někdy mohou být cesty, kterými se svět posouvá, nepochopitelné. A to je v pořádku! V tuto chvíli se nemusíme snažit tomu všemu porozumět.

To nejlepší, co může každý z nás udělat, je pěstovat v sobě pevný základ míru. Protože mírumilovní jedinci vytvářejí mírumilovný svět.

                  Cokoliv se děje, děje se toho HODNĚ

309/365


Kdo má v sobě pevnou vůli k dobru, a snaží se dodat svým myšlenkám čistotu, ten již našel Cestu.