Hýčkejte se

27.12.2017

Před pár dny jsem měla seminář, kde vás učím duševní hygieně. Jedna z žen se mě zeptala kde ten čas má brát. Není první, kdo se tak zeptal. Jednak nečekejte, že ten čas najde někdo za vás. A za další, snažte se všechny své chvilky vědomě užívat. Souvisí to s životem v přítomném okamžiku, pokud tak žijete, nepotřebujete hledat čas, protože čas pro vás neexistuje. Je to jen hodnota, pro konkrétní úkol. A když se od něj dokážete oprostit v okamžiku, kdy není potřeba jej vnímat, je to jen váš prostor. To vy jste ten, kdo určuje váš čas. Ne všichni přijdete na některý z mých seminářů, tak zde je pro vás pár vět.

Ráno je pro nás všechny velmi posvátnou chvilkou, kdy se můžeme věnovat jen sami sobě a položit tak základ pro celý den. Dopřejte si proto pár minut, než začnete spěchat a zahajte tak opravdu krásný den. Mít se ráda je nejdůležitější a zároveň náš největší úkol. Udělejte si pro to pravidelný rituál třeba když se sprchujete. Nepotřebujete tím hledat pro sebe další volnou chvilku a nemusíte mít proto špatnou náladu, že na sebe ani chvilku nemáte. Z vlastní zkušenosti vím, že ranní sprcha nebo večerní koupel je pro to ideálním časem. Ten čas je přesně daný, ale může být vědomě věnovaný jen vám samotné. Je to jednoduché, opravdu. Děkujte za všechny části svého těla. Začněte hlavou, děkujte za své rysy i své smysly. Pokračujte pozorností dolů ke svému krku a ramenům, přes paže a ruce. Potom zpátky na hruď a břicho. Poděkujte svému tělu za to jakým překrásným chrámem je pro vaši duši. Přesuňte se na zadeček, nohy a chodidla. Nevynechejte jedinou část vašeho těla a když se dostanete k chodidlům, myslete na to, že vás nosí řadu let, proto jim věnujte dostatek času abyste jim řádně poděkovali.

Když máte celé tělo pohlazené a zároveň omyté, se zavřenýma očima prozkoumejte celé tělo ještě jednou a snažte se vycítit, zda je nějaké místo, kde vnímáte napětí či neklid. Pokud ano, dopřejte tomuto místu ještě jednou zvláštní pozornost. Poděkujte tělu, že s vámi komunikuje a s klidným hlubokým nádechem a výdechem nechte napětí z těla odejít. Celý tento rituál vám nemusí zabrat více než pár minut, pokud však máte více času, zkuste jej občas zaměnit za příjemnou olejovou masáž, kdy budete své tělo stejným a láskyplným způsobem uctívat. Pokud nemáte ranní sprchu v oblibě a dopřáváte si raději večerní koupel, je i zde důležité, dělat to s vědomím, že pro sebe děláte něco zvláštního. Koupejte se při svíčkách, nebo si pusťte hudbu. Ať už si na sebe vymezíte prostor ráno, či večer, vždy si vytvořte příjemné prostředí a dovolte si aby pocity blaženosti pronikly celou vaší bytostí. Protože jen tak se opravdu spojíte se svým vnitřním tělem. Budete-li ve své péči poctivá, můžete jít stále hlouběji. Budete cítit jak energie proudí celým vaším tělem. Budete mít pocit, jako by každá buňka byla živější a máte-li dobrou představivost, můžete vidět, jak vám tělo začíná zářit. Každým dnem víc a víc.

Milujte se a hýčkejte se. 

Marcela Magdaléna