Včelí medicína

16.05.2022

Milí přátelé, dnes s vámi pro inspiraci moc ráda sdílím naši cestu, za ozdravením včelí medicínou, kterou jsem objevila v kulisách Orlických hor.


Když jsem možnost Spaní na medu našla, tušila jsem, že to bude láska A přiznávám tedy, že naše první cesta za tímto medovým rájem, byl tak trošku vypečený dárek pro mého muže Tomáše. Vždycky říká že nic nechce, že mu stačí, když jsem šťastná, a tak jsem co by moudrá žena naplnila jeho přání dárkem, po kterém jsem moc toužila já a doufala, že i Tomáš si nevšední zážitek užije: protože poznat včelky z blízka, v podstatě s nimi žít, není tak běžně možné. Aspoň ne tím způsobem, který nabízí tento úl, postavený tak, aby lidé mohli se včelami být nepřetržitě 24hodin, pozorovat je, nahlédnout bezpečně do zákulisí jejich života, naslouchat jim a dýchat vzduch nasycený jejich vůní. Hned při první návštěvě jsem byla okouzlená a vlastně ani moc neměla potřebu vycházet ven, stačilo mi ležet a koukat, naslouchat a vychutnávat si všechny nové pocity. Když jsme přijeli podruhé, už jsme věděli a více si žívali všeho, rozkvetlou louku, já několikrát denně meditace za úlem, v blízkosti života plného života a zvuku tam venku, kde mají včelky svou letovou trasu. Je to taková krása pozorovat je těsně na hranici, nenarušovat jejich prostor, respektovat, sedět v míru, s pokorou a úctou k jejich domovu, prostředí.  Myslím, že člověk pokud respektuje hranice vycítí, kam až může, kam je dovoleno ..

Když jsme přijeli tentokrát, byla to cesta za včelí medicínou. Přijeli jsme po nemoci, oba čerstvě po Covidu, vlastně ještě oba ne zcela ve své síle. Včelí medicínu jsem velmi potřebovala, to  mluvím za sebe, co potřebuje Tomáš ví jen on, ne já, ale tak nějak tuším, že trochu více odpočinku, kterého si po nemoci moc nedopřál. Tedy jedinečná příležitost pro oba. Moje první cesta při příjezdu vedla pod matraci na lavici, protože už vím, že je tam poklad, slastný .. ovčelená voda. Lavice je přímo nad úly, nejen pití ovčelené vody, která je pod matrací a dřevěným roštem položená je slast, stejně tak i dlouhé ležení na s odkrytou matrací a vědomý dech a naslouchání zvukům je blahodárné. 

Ovčelená voda je voda, která má své léčivé účinky pokud je v blízkosti včelek minimálně dvě hodiny. Moc hezky o nich píše na svém blogu Spokojená včela, zároveň v něm odkazuje na další článek, kde je zmínka o tom, že ne všem voda pomůže. A tomu rozumím, na mnoho věcí je třeba věřit, mysl je důležitá. Je vlastně jedno pokud je to placebo efekt, možná nevěřícím Tomášům zkrátka byť by se příroda sebevíc snažila nepomůže.

Kdo mě zná ať už na dotek či v srdci jsme si něčím blízcí ví, že moje práce a můj život, je velmi spjat s přírodou a jejími zvuky, vnímání energie v nás i kolem nás, a proto už možná tuší, že to je také jeden z důvodů, proč mi u včel je tolik dobře a proč jsem tolik toužila být jim na blízku nakolik to jen možné je. Zažít další organický zvuk, nejen posedávání u vody a ležení pod šumícími listy stromů. Včelí společenství vydává zvuky, které běžně známe jako bzukot, tento zvuk zároveň je jedním z léčivých zvuků pro léčení kostí,  možná znáte z našich setkání jemné praxe inspirované mým učením Kontinuum movements, kdo ne, zkuste si jazyk opřít o patro těsně za zuby (jako když vyslovujete "D") a vydávejte zvuk  ZŽZŽZZZ...  hrajte si s tím, do dlaní si k tomu uchopte lehce své kotníky a nechte zvuky vcházet jemně do těla. Naše tělo je více jak 80% z vody, zvuk nese jemnou vibraci, každá buňka se sytí a ladí do přirozenosti, napravuje se a léčí. Chce to chvilku času, zastavení ztišení a naslouchání tělesným pocitům.. 

Když si  představíte, jak ležíte na té lavici, kde slyšíte zvuk celku, celého včelího organizmu, je to nepopsatelné. Samozřejmě i zde to, co je potřeba, je být s tím: Být v důvěře, dát tomu čas aby se tělo mohlo uvolnit, dovolit mu uvolnění, nespěchat. Nervus vagus (bloudivý nerv), který vede naším tělem, miluje organické zvuky, zvuky přírody s nimiž se celé tělo zklidní a v tělesném klidu, díky svým samoléčivým schopnostem regeneruje.

Včelí medicína pomáhá, neléčí sama o sobě, je to o Důvěře v moudrost těla a zázraky přírody. Vědomí, mocná síla přírody, alchymie těla, kde nic není oddělené, to vše spolu, krok za krokem vede nás k Esenci života. 

Cítím vděčnost za poklady světa a dary Země. Vděčnost za místa jako je toto, kde je tolik bohatství na dosah. Čaj s bylinkami z místní louky, na které úl má své místo. Krásné západy slunce a východy se srnkou co přichází každé ráno. Je obdivuhodné, co dokáže člověk stvořit pro lidi, když tvoří srdcem, s láskou k tomu,  k čemu sám zároveň s velkou úctou vzhlíží.Pokud vás zajímá práce se zvuky a jemná cesta objevování moudrosti těla, srdečně vás zvu k nejbližším setkáním na živo, i pravidelně online praxi


Odkaz na článek Spokojené včely, jejichž produkty jsem již vyzkoušela, vodu však ne (zatím)

 Spaní na medu ze srdce doporučuji a těším se, pokud se budete chtít o své pocity podělit 


S láskou 

Marcela Magdaléna


Fotovzpomínky, ale čas spolu především, za který děkuji, jak správně tušíte ❤️ Tomáš Gardavský