281 .. 287

06.01.2022

287/365


Z vnějšího pohledu může meditace vypadat jako nehybný stav, jako stav v němž jsme uzavřeli brány svého vnímání.

Vlastní zkušenost je však na hony vzdálená nehybnosti. Mnohem spíše ji lze chápat jako dynamické probouzení, objevování plného potenciálu vlastního vývoje. 

Tento plný potenciál, to je rozpínání našeho ducha, který se vynoří v okamžiku kdy odvrátíme svou pozornost od dočasného a pomíjivého a otevřeme své srdce trvalému:

Otevíráme své srdce Bohu a Boží lásce ke každému z nás

286/365


Přemýšleli jste někdy o tom, co vás vlastně k meditaci přivádí? 

Myslím, že po ní musíme dost silně toužit. Když se pouštíme do nové duchovní disciplíny, kterou začneme začleňovat, mnohdy i složitě do svého již tak přeplněného denního programu. 

Myslím, že nám zkrátka nějaký vnitřní instinkt říká, že musíme jít hlouběji, že nikdy nebudeme spokojení, budeme-li žít jen na povrchu. 

Duchovní instinkt nám sděluje, že existuje velké bohatství a síla, které objevíme, když se naučíme být tiší a bdělí. 

285/365


"Zahleděli jste se někdy na svůj obličej po dobrém nočním spánku, hluboké a osvěžující meditaci ? Užasli jste nad tím jasným, jiskřivým, zlatým světlem ve vašich očích, zářivé záři ve vaší tváři, nebo spontánním dojmem mladistvosti?

Podle Mahariši AyurVedy jsou to všechno znamení toho, co je známé jako Odžas. Ájurvéda považuje Odžas za nejjemnější substanci v lidském těle, jež je stejně tak vědomí, jako hmota. 

Odžas, je Lampa u dveří mezi vědomím a hmotou, lampou, která osvětluje vnitřek i venek

                  Mahariši

284/365Není potřeba chrámů. Není potřeba složitá filozofie.

Chrámem je vaše vlastní mysl, vaše vlastní srdce. Vaší filozofií je prostá laskavost. 

283/365


Celá cesta meditace je cesta nenásilí, proto umění mantry vyžaduje spíše soustavnou citlivost a stabilitu než tlak. Je třaba pěstovat tyto vlastnosti, je to proces učení. 

Každá meditace je nový začátek. Vždy znovu se vydáváme za hranice vlastního já, na pouť do tajemství. 

Když meditujeme snažíme se prostě jen vyslovovat svou mantru tak prostě a velkoryse jak dokážeme

282/365


Na meditaci není vůbec nic vzrušujícího. To nejdůležitější je pochopit její naprostou obyčejnost. 

Není na ní nic efektního, je absolutně obyčejná. Musíte začít. Neptejte se: "Mám zásoby na cestu? Mám dost silnou vůli?" Prostě začněte. Vše co k cestě potřebujete, vám bude dáno. Není možné naučit se meditovat aniž bychom meditovali.

Takže první věc je udělat si čas!

281/365


Tradice meditace představuje prostou otevřenost vůči lásce. 

Jednou z věcí, které se na meditační cestě naučíme, je spokojenost s oběma podobami ticha: s nekonečným pocitem Její přítomnosti i s konečným pocitem její nekonečnosti

Stále hledáme důkaz, že to funguje. Ona druhá podoba ticha, Její nepřítomnost , nás však má očistit, abychom se naučili milovat nezištně