Deník  - den 3.

Mluvíte sami se sebou?

Množství lidí mluví samo se sebou. Nejčastěji ráno, kdy ve své hlavě přemítají o tom, co všechno je v průběhu dne čeká.


Možná to znáte, a možná také i v průběhu dne, kdy máte svůj vlastní názor na situaci, ale ne odvahu tento názor sdílet, rozpoutá se váš vnitřní rozhovor. Zkuste si dnes svůj zápis v deníku zpracovat jako rozhovor. Můžete ten první ranní, který máte ještě nyní v paměti, a nebo můžete svůj zápis udělat kdykoli během dne, když pocítíte, "tak toto byla zajímavá zkušenost" nechte rozehrát vnitřní rozhovor a zaznamenejte si ho. Bez příkras, je to jen váš deník a také prostor pro sebereflexi..

 Dnes máte velmi jednoduché zadání 

"Mluvte sami se sebou. Použijte vlastní jméno a oslovte se. Pouhé použití vlastního jména může být velmi užitečné"


Všimněte si, jak ve chvíli kdy se vám samovolně vytváří dialog, jak vytváříte různé komentáře k vlastní obhajobě: proč se stalo to, či ono. Možná si všimnete, jak se dožadujete ospravedlnění křivd. Možná si také všimnete, že se některé skutečnosti snažíte přikrášlit.

Co je tedy dnešním předmětem pro práci s deníkem? Nic jiného než to, co děláte denně při jízdě autem, před spaním, v koupelně, zkrátka kdykoliv, kdy nepotřebujete soustředění pro to, co právě konáte. Třeba si uvědomíte, že v těchto chvílích, není vaše sebeláska v popředí vašich myšlenek. Dnešní pohled na rozhovor je nahlédnout na své vnitřní dialogy. Čím více budete k sobě upřímní, tím lépe. Uvidíte, že v momentu, až se to bude v situacích opakovat, lehce se jen zastavíte a láskyplně, tak jak nejlépe v daný moment budete schopni si řeknete: "Už to zase dělám" Postupně se naučíte reagovat hned, jak se vaše myšlenky splaší. Zjistíte, že je největší chybou domnívat se, že si tímto připravujete lepší půdu pro řešení konfliktů, tím že si dokola říkáte, co by bylo kdyby... 

Zjistíte, že je to nesmyslné týrání, že těmito negativními rozhovory otravujete vlastní tělo i duši. 


Přeji vám milý čas s vašim deníkem a sebou samými

V lásce

MM